2008. december 2., kedd

Babapempő II.

Legutóbb a hozzávalókról írtam, most jöjjenek az elkészítési módok!

A cél az, hogy a baba (és egyébként az egész család) ételeiben minél több hasznos anyagot megőrizzünk, ezért elsőbbséget élveznek a kímélő eljárások, különösen a párolás. Ha valamit vízben főzünk, akkor használjuk a főzőlét is, mert így visszanyerhetjük a beleoldódott ásványi anyagokat. Ha kiöntjük a lefolyóba, talán pont a leghasznosabb anyagoktól szabadulunk meg! Jó alternatíva még egyes zöldségféléknél a sütés is. No nem a bő olajban sütés, hanem a tepsiben, üveg- vagy agyagedényben, sütőben sütött-párolt, finomra pirult zöldségek és húsok.

Nem találtam sehol utalást arra, hogy milyen idős kortól javasolják a nyers hozzávalók bevezetését. Ez valószínűleg az anyuka bacifóbiájának szintjén múlik. De ha jól rémlik, akkor a párolt almapéppel csak Stahl Juditnál találkoztam, egyébként szerintem kezdettől lehet a gyümölcsöket hőkezelés nélkül adni. Aki véletlenül nem ismerné: almareszeléshez remek kis célszerszám a képen látható kütyü.

A hozzátáplálás kezdeténél azt tapasztalhatjuk, hogy nagyon előnytelen az étel elkészítésére szánt idő és az elfogyasztott mennyiség aránya (egy óra meló, két teáskanál pép). Erre olvastam egy remek megoldást, amit aztán lelkesen alkalmaztam is: jégkockatartóban lefagyasztottam az elkészített pépeket, zacskókban tároltam a mélyhűtőben, és az ebéd-(vacsora-, reggeli-, miegymás) -idő közeledtével elővettem az éppen szimpatikus kombinációt (pl. 2 sóska, 2 krumpli, meg 1-2 banán (na jó, banánt nem mélyhűtöttem, minek?), vagy alma-krumpli-sütőtök), mikróban összemelegítettem, és így 5 perc alatt elkészült a bébiétel. Később a natúr zöldségek, gyümölcsök mellett tartottam a mélyhűtőben jégkockákat húslevesből (zöldséget, főtt húst és levest turmixoltam össze), pörköltből – amikor a családnak főztem, eltettem valamennyit. A pépesítésre a legalkalmasabbnak a botmixert találtam, de jó a turmixgép vagy a daráló is. Amikor meg van már pár foga, és kicsit darabosabbat is ehet a kicsi, simán villával is össze lehet törni az ételt.

Sokan nagyon ellenzik a kész bébiételek bevetését. Én ugyan keveset használtam (csak ha nem otthon ettünk), de egyáltalán nem tartom őket rossz dolognak. Viszont mindig nagyon alaposan megnéztem, hogy mi van benne, és azt választottam, amiben nem volt színezék, tartósítószer, állományjavító, cukor, és lehetőleg só sem, vagy csak minimális. Ha belegondolunk, ezeknek a pépeknek az összetételét szigorúan ellenőrzik a hatóságok, míg azokat a zöldségeket, gyümölcsöket, amiket a piacról-boltból beszerzünk, alig ellenőrzik. Ha valaki még arra is figyel, hogy igazoltan „bio” legyen a megvásárolt bébiétel, jó eséllyel egészségesebb ételt ad a kicsinek, mint akár a saját főztje.

Ha valamikor sok időm lesz blogolni, írok majd családbarát (gyorsan elkészülő és egészséges) recepteket is!

Nincsenek megjegyzések: